Free gluten- moda czy styl życia?

Co to jest gluten? Dlaczego tego nie jesz? Jesteś chora? Moda? Takie pytania słyszę non-stop mowiąc, że jestem na diecie bezglutenowej.

Stojąc w polu, pełnym glutenu, opowiem, co to jest gluten i jakie produkty go zawieraja.

Gluten jest białkiem pochodzenia roślinnego ( pszenica, owies, zyto). Te białka nie tylko występują w ziarnie, ale również w produktach z nich otrzymywanych (kasza, mąka, płatki, otręby, makarony, pieczywo).

Dlaczego nie?

  • Co raz więcej ludzi ma uczulenie na gluten. Taka nietolerancja polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał zwalczających to białko.W związku z czym następuje uszkodzenie, a nawet zniszczenie (w zaawansowanej postaci )kosmków jelitowych, za pomocą których organizm wchłania składniki odżywcze ze skonsumowanych produktow odzywczych. Następuje zmniejszenie powierzchni jelit, co powoduje zaburzenia wchłaniania składników odżywczych.

 

  • Istnieje wiele rodzajów chorób autoimmunologicznych, które wpływają na wiele układów narządów.

Choroba nietolerancji glutenu nazywa się – celiakia. Jest jedną z „najpopularnieszych” nietolerancji pokarmowych (zaraz po nietolerancji laktozy). Ponadto w ostatnich latach procent ludzi, mających tą chorobę wzrasta. Bardzo często osoby, mające alergię na gluten, wyrastają z tej dolegliwości, natomiast celiakia to choroba trwająca przez całe życie. Występowanie celiakii wymaga stosowania diety bezglutenowej.

 

  • Gluten może mieć niekorzystny wpływ nawet u osób , nie majacych zadnegej choroby. Bo blokuje wchłanianie z pożywienia wielu potrzebnych nam składników (m in cynk, wapń itd) Wynikiem tego jest anemia, problemy hormonalne. A zmniejszenie wchłaniania składników odżywczych prowadzi do wielu innych chorób- otylość, bezseność, depresja.

 

  • Powoduje chroniczne stany zapalne – gluten powoduje stany zapalne całego organizmu (nie trzeba mieć do tego celiakii), które twają przez długie lata. To właśnie stany zapalne powodują miażdżycę, czyli odkładanie się cholesterolu w zniszczonych nimi naczyniach krwionośnych .
  • Zwiększa apetyt.

 

  • Gluten podnosi cukier w krwi.

Brzmi jako bzdura? Indeks glikemiczny chleba jest wyższy od nawet czekoladowego batonika. (http://www.examiner.com/article/do-2-slices-of-whole-wheat-bread-raise-blood-sugar-levels-more-than-a-mars-bar)

 

  • Powoduje reakcje autoimmunologiczne ( nie mowimy tylko o celakii). Skutek tego – osłabienie imunitetu, słabe wchłanianie składników spozywczych.

 

 

Życie bez glutenu ma dużo zalet!

– Wiemy, co kupujemy, bo sprawdzanie etykiety robi się naszym hobby.

– Gotujemy i wiemy, co zawiera nasza potrawa.

– Dieta bezglutenowa otwiera nam oczy na wiele dobrych smacznych rzeczy np nasiona chia, amarantus, quinoa.

– Dieta bezglutenowa pozwala kochać gotowanie.

 

Pamiętamy, że produkty modyfikowane zawieraja gluten: sosy, słodycze. Czytaj etykiety!

 

Boom!