Przez długie lata trądzik się kojarzył z wiekiem dojrzewania. Dużo ekspertów powie, że przyczyna powstania trądziku nie jest do końca znana, bo każdy może mieć różne powody, ale fakt faktem, że są produkty, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Dlaczego te czy inne pokarmy mogą powodować odmiany skórne?

Nasza twarz pokazuje wszystko, co się dzieje w środku- brak snu, palenie, zmęczenie, problemy układu pokarmowego.

Przeciążona wątroba

Nasza wątroba jest odpowiedzialna za filtrowanie toksyn z organizmu i eliminowanie ich poprzez trawienie, ale oprócz detoksykacji wątroba ma 500 innych funkcji do wykonania. Kiedy wątroba jest przeciążona z toksyn, automatycznie robi się słabsza i mniej wydajna. Wtedy toksyny, które się zebrały w naszym organizmie zaczynają się eliminować za pośrednictwem innych kanałów, takich jak skóra, co może prowadzić do wyprysków.

 

Jeżeli spożywasz w nadmiarze produkt z mojej listy, spróbuj wyeliminować z diety chociażby jeden produkt przez co najmniej 3 tygodnie, aby sprawdzić różnicę na swojej skórze. Aby ustalić, które pokarmy mogą być przyczyną wyprysków, załóż „dziennik pokarmowy”. Zapisuj to, co jadłeś/ jesz, gdy trądzik się pojawia. To pomoże wyjaśnić, co było przyczyną.

 

  • Orzechy

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego orzechy są przyczyna wyprysków dla niektórych osób, ale to może mieć coś wspólnego z wysoką zawartością kwasów omega-6.

 

Wszystkie orzechy zawierają kwasy omega-3 i omega-6, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Nasz organizm wymaga omega 3 zarówno jak iomega-6, ale w określonym stosunku do optymalnego zdrowia. Idealny stosunek omega-3 do -6 powinna wynosić 1: 3. Jednakże, w diecie zachodniej ten stosunek nie jest optymalny (1:17) . Stanowi to problem, ponieważ omega-3 działa przeciwzapalne, omega-6- odwrotnie po spożyciu w dużych ilościach. A trądzik, moji drodzy, jest stanem zapalnym.

 

Orzechy, jeden z produktów zalecanych w diecie Paleo, są również doskonałym źródłem witamin antyoksydacyjnych i składników mineralnych, które mogą wspierać ogólną kondycję skóry i wątroby. Z tego powodu nie wszyscy chcą rezygnować z ich spożycia. Pamiętajmy jednak, że wszystko ma być z umiarem.

 

  • Cukier

Cukier powoduje wiele problemów zdrowotnych, a trądzik – jeden z nich. Należy pamiętać, że alkohol, mąka biała również podnoszą cukier we krwi.

Nie zapominajmy, że rafinowany cukier przechodzi przez wiele aliasów, takich jak syrop kukurydziany, cukier trzcinowy, syrop trzcinowy i brązowy, syrop ryżowy.

 

  • Nabiał

Kolejny ukryty alergen. O co chodzi z nabiałem? Wielu z nas nie jest w stanie produkować enzymu laktazy ( jego funkcja- rozkładanie laktozy na glukozę i galaktozę). Czyli jeżeli mamy niewystarczająca ilość tego enzymu, nasz organizm nie daje rady trawić produkty, zawierające laktozę. Stąd się biorą nietolerancje. Gdy organizm nie może prawidłowo trawić niektórych pokarmów, to wtedy zaczyna fermentować w przewodzie pokarmowym i promuje przerost złych bakterii.

 

  • Gluten ( mój ulubiony)

 

Duży problem z glutenem jest taki, że gluten może upośledzać funkcję zonulin. Zonulin jest białkiem, które ma bezpośredni związek z nieszczelnym jelitem. To często określa się jako „drzwi” do zespołu jelita nieszczelnego. Zonulin pomaga regulować funkcję bariery jelitowej, lecz gdy występuje w nadmiarze, to to białko „rozszerza” nasze jelita, robiąc dziury.

 

  • Soja

Popularny składnik w diecie wegańskiej. O co tu chodzi? Otóż to. Ludzie produkują estrogeny, rośliny produkują fitoestrogeny. Te fitoestrogeny mogą odgrywać ważną rolę w zdrowiu człowieka dlatego, że naśladują estrogeny; mogą również przyczynić się do zaburzenia równowagi hormonalnej, jeżeli są spożywane w nadmiarze.

 

  • Mięso z hormonami oraz antybiotykami

Pamiętaj, że jeżeli owoce oraz warzywa muszą być nie chemiczne, to z mięsem działa ten sam schemat. Czyli najlepsze mięso – mięso od zwierząt, karmionych trawą. Jakość mięsa robi ogromną różnicę dla zdrowia. Badania sugerują, że nadmierne spożywanie produktów zwierzęcych, które zostały poddane działaniu hormony wzrostu (jak estrogeny), może przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych .

 

 

 

 

Stay tuned!

Trądzik
Tagi:            

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.